pl

Inspiracje

Filtruj wg. kryteriów:

Destynacja

                                    {{ formMultiSelect.destination  }}
                                    
                                
Brak wyników

Typ inspiracji

                                    {{ formMultiSelect.type  }}
                                    
                                
Brak wyników
Resetuj wszystkie filtry
Brak wyników
Gotyk w Serocku
Czy wiedzieliście, że w Serocku stoi kościół, który pamięta czasy ostatnich Jagiellonów? Kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, zbudowany w XVI wieku, to prawdziwa perła późnogotyckiej architektury Mazowsza!
Łódź Wielu Kultur
Szukacie pretekstu, by odwiedzić Łódź? W październiku miasto zmienia się w tętniący życiem tygiel kultur! 
Rzeszowska „cebula”
Pomnik Czynu Rewolucyjnego, który intryguje swoim futurystycznym kształtem, zwany jest złośliwie przez miejscowych "Wielką Cebulą".
Toruński osiołek
Jeśli spacerując po urokliwych uliczkach toruńskiej starówki natkniesz się na uśmiechniętego osiołka z brązu, nie zdziw się, gdy zobaczysz turystów ustawiających się w kolejce do zdjęcia z nim. Ten sympatyczny zwierzak to nie tylko ciekawy element miejskiego krajobrazu, ale również żywa lekcja historii i symbol dawnych obyczajów Torunia.
Kopiec Kaszubów
Symboliczny początek Polski
Kaplica na Jaszczurówce – perła architektury zakopiańskiej
Zbudowana w latach 1904–1907 z drewna modrzewiowego, zachwyca misternymi detalami snycerskimi, stromymi dachami pokrytymi gontem oraz ozdobnymi okiennicami.
Dom Morświna
W budynku, znajdującym się w pobliżu fokarium, mieści się niewielkie, ale bogato wyposażone muzeum poświęcone bałtyckim morświnom. Przy Domu Morświna, w dużej przeszklonej gablocie, znajduje się także szkielet wieloryba.
Jeziorka Duszatyńskie – skarb Bieszczadów!
Jeziorka Duszatyńskie to jedno z najbardziej malowniczych i magicznych miejsc w Bieszczadach, które koniecznie trzeba odwiedzić !  Są to dwa zbiorniki wodne powstałe w 1907 roku, w wyniku największego w Karpatach osuwiska ziemi. 
Święto ludzi gór
Co roku jesienią, za sprawą Festiwalu Górskiego, Park Zdrojowy w Lądku-Zdroju staje się areną górskiej pasji i przygody. 
Sołdek
Pierwszy pełnomorski statek zbudowany w całości przez polski przemysł stoczniowy po II wojnie światowej! 
Salamandra plamista
Salamandra plamista – tajemniczy mieszkaniec polskich gór! Wiedzieliście, że salamandry dożywają nawet 20 lat? Spotkamy je w wilgotnych lasach,  w pobliżu strumieni. 
Muzeum Przyrodnicze BPN
Jeśli byliście w Muzeum Przyrodniczym Bieszczadzkiego Parku Narodowego przed laty, dziś nie poznacie go zupełnie. Jego budynek przeszedł gruntowną modernizację. Zwiedzanie tego miejsca to obecnie atrakcyjna przygoda.
Śpiący rycerz
Jego wierzchołek wznoszący się na wysokość 1894 m n.p.m. jest najwyższym szczytem Tatr Zachodnich znajdującym się w całości na terytorium Polski.
Brama Poznania
Zwiedzanie Poznania najlepiej rozpocząć od wizyty w Interaktywnym Centrum Historii Ostrowa Tumskiego, które w 2024 roku obchodzi swoje dziesiąte urodziny.
Molo w Juracie
Molo w Juracie istniało już na początku lat 30-tych XX w. Był to wówczas tymczasowy pomost przygotowywany na sezon letni i rozbierany po zakończeniu wakacji. 
Muzeum Powstania Warszawskiego
Muzeum Powstania Warszawskiego mieści się w zrewitalizowanym budynku dawnej Elektrowni Tramwajów Miejskich i oferuje tak bogatą ekspozycję, że nie sposób ją zwiedzić podczas jednej wizyty. 
Dziki Zachód – Park Rozrywki Zieleniewo
Znajdziesz tu indiańskie wigwamy, salony pełne kowbojów oraz mnóstwo atrakcji, które przeniosą Cię w czasy dzikiego zachodu.
Muzeum Bursztynu
Zaczął powstawać 42 miliony lat temu. Bursztyn (bałtyckie złoto) towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów i nigdy nie był traktowany jako zwykły kamień. Emanował słonecznym blaskiem i ciepłem, pełniąc funkcje magiczne. Jego historię ożywia Muzeum Bursztynu w Jarosławcu.
Latarnia w Kołobrzegu
Port z latarnią morską  jest w Kołobrzegu obowiązkowym punktem zwiedzania. Po pokonaniu ponad 100 krętych stopni i wysokości około 25 m, z okrągłego tarasu widokowego na szczycie latarni, będziecie podziwiać zapierające dech w piersiach widoki na morze i miasto.
Fort Gerharda
Obiekt stanowił element obronnych Twierdzy Świnoujście i należy dziś do najlepiej zachowanych pruskich nadbrzeżnych fortów artyleryjskich w Europie!
Wodospad Szklarki
Jego wody spadają wysokości ponad 13 metrów, tworząc malowniczą kaskadę wśród skalnych formacji. Widok ten zapiera dech w piersiach i na długo zostaje w pamięci przybywających tu turystów. 
Łazienki Królewskie
Letnia rezydencja ostatniego króla Rzeczypospolitej dla turystów odwiedzających Warszawę jest miejscem, którego nie można ominąć podczas zwiedzania miasta.
Jezioro Ukiel
Największym i zarazem najgłębszym olsztyńskim jeziorem jest Ukiel, którego powierzchnia wynosi 412 ha, a maksymalna głębokość dochodzi do 43 m.
Orla Perć
Orla Perć to tatrzański szlak liczący 4,5 km, wytyczony w wysokogórskim terenie, najdłuższy graniowy szlak turystyczny w Polsce i uznawany zgodnie za najtrudniejszy do pokonania.
Zamek Cesarski
Zamek Cesarski jest jednym z najmłodszych zamków w Europie. Zbudowany został ekspresowo w latach 1905-1910
Ławeczka Kopernika
Będąc w Olsztynie, mamy możliwość ogrzania się w blasku dawnego włodarza tutejszych dóbr kapitulnych, wybitnego astronoma.
Jaskinie w Kościeliskiej
W polskich Tatrach znajduje się łącznie około 900 jaskiń. Pięć z 6 jaskiń udostępnionych turystom, znajdziemy w Dolinie Kościeliskiej.
Zadaszony most
Zadaszony most jest jednym z najbardziej oryginalnych i najbardziej rozpoznawalnych zabytków Lądka-Zdroju.
Bałtycki Park Miniatur
W 45 minut dookoła Bałtyku – taka podróż możliwa jest tylko w Bałtyckim Parku Miniatur w Międzyzdrojach na wyspie Wolin.
Król Eryk I
Nazwany na cześć urodzonego w Darłowie władcy: Danii, Szwecji i Norwegii statek turystyczny Król Eryk I, jest jedną z atrakcji portu w Darłówku.
Festiwal Kwiatów Jadalnych
Doroczny Festiwal Kwiatów Jadalnych to niezwykła impreza odbywająca się na początku wakacji w rozsławiających Dobrzycę Ogrodach Hortulus
Polska Floryda
Nie tylko Hollywood ma swoją aleję gwiazd. Polska Aleja Gwiazd w Międzyzdrojach składa się już z blisko 200 odcisków dłoni postaci zasłużonych dla kina i teatru.
Zamek Czocha
Zamek Czocha to jedna z największych atrakcji Dolnego Śląska, która co rok przyciąga tysiące turystów! To podręcznikowy przykład tego, jak powinno wyglądać wzorcowe mroczne zamczysko.
Twierdza Toruń
Fenomen Torunia polega na tym, że znajdują się tu przepięknie zachowane zabytki wszystkich epok, od średniowiecza począwszy. Zawdzięczamy to w dużej mierze Twierdzy Toruń, która chroniła i na długi czas zakonserwowała pierwotną tkankę architektoniczną miasta.
Rafting na Popradzie
W regionie Krynicy-Zdrój lub Muszyny niebanalną formą spędzenia wolnego czasu jest spływ pontonowy malowniczą doliną Popradu. 
Góry Izerskie
Gór Izerskie to z jednej strony: łagodne szczyty, kwieciste łąki i malownicze potoki; z drugiej strony: ostry klimat, charakterystyczny bardziej dla terenów tajgi i tundry aniżeli naszej szerokości geograficznej.
Chochołów
Jadąc przez Chochołów nie sposób przeoczyć wyjątkowość tutejszej zabudowy, dużą liczbę, zachowanych w świetnym stanie, drewnianych chałup zwróconych szczytami do drogi, wyróżniających się jasnym kolorem drewnianych płazów.
TAPZ
Tatry. Opisane, zbadane, a mimo to wciąż kryjące wiele tajemnic. Czy można opowiedzieć ich historię na nowo? Spojrzeć na nie tak, by zobaczyć niewidoczne? W otwartym 18 maja 2024 r. Tatrzańskim Archiwum Planety Ziemia podjęto tę próbę.
D-Day na Helu
D-Day to największa operacja desantowa II wojny światowej – lądowanie wojsk alianckich w Normandii. Jak co roku przypominają nam o tym wydarzeniu grupy rekonstrukcyjne, spotykające się w drugiej połowie sierpnia na Półwyspie Helskim.
Trojak (766 m n.p.m.)
Przebywając w Lądku-Zdroju, warto wybrać się niebieskim szlakiem na górę Trojak (wys. 766 m n.p.m.). Trasa nie jest zbyt długa, stanowi popularny kierunek spacerowy tutejszych kuracjusz.
Bieszczadzkie retorty
Tradycja wypału węgla drzewnego w Bieszczadach obrosła legendami. Osoby trudniące się tą pracą nazywamy węglarzami lub budnikami, a ich prowizoryczne osiedla, zlokalizowane często w głębi lasu – budami.
Latarnia w Helu
Wysoka na 41,5 m latarnia, w Helu, z tarasem widokowym i światłem umieszczonym na wysokości 39 m, widoczna jest dla statyków z odległości nawet 18 mil morskich (czyli około 36 km). Źródło światła stanowi dziś żarówka o mocy 1000 W, która w przypadku przepalenia, wykonuje obrót o 45 stopni, a na jej miejsce ustawia się automatycznie żarówka zapasowa.
Obraz Konstytucja 3 Maja 1791
W centrum obrazu znajduje się Stanisław Małachowski, marszałek Sejmu Wielkiego. Historycy odnajdują na płótnie jeszcze 40 innych postaci historycznych. Choć Jan Matejko w szczegółach starał się zrekonstruować atmosferę przemarszu ulicą Świętojańską w Warszawie, to ukrył w nim też kilka ciekawych scen symbolicznych.
Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie
Znajdziemy w nim unikalne motocykle przedwojennej firmy Alba, samochody marki Stoewer, powojenne Junaki ze Szczecińskiej Fabryki Motocykli. Są też polskie jednoślady: skutery Osa, motorowery: Komar, Żak i Ryś oraz motocykle: WSK, SHL i Sokoły.
Maszt Wolności
Do 2013 roku był to najwyższy maszt flagowy w Polsce. Liczy 60 m wysokości. Powiewa na nim największa flaga w Polsce, liczącą aż 100 m² powierzchni. Dziś deklasują go tylko Maszty Stulecia w Ossowie – 70 m wysokości.
Port w Helu
W okresie międzywojennym stanowił największą polską bazę rybacką. W 1921 roku w porcie zarejestrowanych było aż 180 rybaków, 42 kutry motorowe oraz 175 łodzi żaglowo-motorowych.
Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach
Odkryj najstarsze w Polsce muzeum na wolnym powietrzu, założone w 1906 r. przez małżeństwo Gulgowskich, w XVIII-wiecznej kaszubskiej chałupie, odkupionej od miejscowego gospodarza.
Sanktuarium w Szczyrku
Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski, znane również jako kościół na górce w Szczyrku, jest wyjątkowym miejscem kultu religijnego w Beskidzie Śląskim, słynącym z XIX-wiecznych objawień Matki Bożej. 
Wielkanocne Jajo
Doroczną tradycją jest spotkanie najlepszych narciarzy „minionych czasów” na Polanie Kalatówki w Tatrach w Lany Poniedziałek. Mowa oczywiście o Zawodach o Wielkanocne Jajo, organizowanych w niepowtarzalnej atmosferze wspólnej zabawy – czyli wyjątkowej retro imprezie narciarskiej.
Ptasi raj
Wyspa Karsibór, położona na malowniczych wodach Zalewu Szczecińskiego, jest prawdziwym rajem dla miłośników dzikiej przyrody. Ten niewielki, ale uroczy skrawek ziemi skrywa w sobie niezliczone skarby natury i jest idealnym miejscem ucieczki od miejskiego zgiełku.
Zamek w Muszynie
Legenda głosi, że w podziemiach pod zamkiem znajduje się ukryta ogromna sala z zaklętymi kamiennym snem rycerzami, którzy budzą się co roku – w Niedzielę Palmową – by ucztować i znów zamienić się w głazy. Kiedyś mają ożyć i połączyć siły z tatrzańskimi skamieniałymi rycerzami, by bronić w granic Rzeczypospolitej.
Pijałki
Porcelanowa pijałka, bez której nie mógł się obyć żaden kuracjusz odwiedzający w okresie międzywojennym górskie uzdrowisko.  Ten wyposażony w specjalną rurkę dzbanek, wymusza picie wody małymi łykami, co umożliwia docenienie jej walorów zdrowotnych i smakowych. 
Tatrzańskie krokusy
Zwiastunem wiosny w Tatrach są krokusy. Ich magia przyciąga rokrocznie nawet 60 tysięcy turystów. Najczęściej udają się oni do Doliny Chochołowskiej, by podziwiać tam unikalne kobierce kwiatowe. Najbardziej efektowne skupiska krokusów można zobaczyć właśnie na Polanie Chochołowskiej, na Kalatówkach, Polanie Pisanej, ale też spacerując ścieżką pod reglami.
Połoniny
Niektórzy mieszkańcy Zakopanego, nie bez złośliwości, twierdzą, że prawdziwa wartość podróży w Bieszczady tkwi w tym, że można wspiąć się na najwyższe ich szczyty, by z tutejszych połonin zobaczyć, przy dobrej pogodzie, oddalone o 180 km Tatry. My wiem, że nie jest to nie jedyny powód…
Centrum Nauki Morskiej
Centrum Nauki Morskiej imienia profesora Jerzego Stelmacha to innowacyjna instytucja edukacyjna i badawcza. Główne tematy ekspozycji skupiają się na oceanografii i żegludze.
Największy ceglany kościół
Bazylika Mariacka w Gdańsku jest największą ceglaną świątynią na świecie. Kamień węgielny pod jej budowę położono 23 marca 1343 roku – wzmiankę o tym wydarzeniu znajdziemy na tablicy umieszczonej przy wejściu do zakrystii. Budowa odbywała się etapami przez 159 lat. W 1502 roku mistrz krzyżacki Henryk Hetzel położył ostatnią cegłę sklepienia.
Muzeum Marii Skłodowskiej
Muzeum na warszawskiej Starówce znajduje się w kamienicy, w której matka Marii prowadziła, w drugiej połowie XIX w., szkołę dla dziewcząt. To tu przyszła na świat późniejsza noblistka.
Podziemne miasto na Wolinie
Dziś jest chętnie odwiedzaną atrakcją turystyczną, ale aż do 2013 roku o jego istnieniu wiedziała tylko garstka ludzi. Mowa o tajnym „podziemnym mieście” w lesie między osiedlami Przytór i Warszów w Świnoujściu. Stanowi go system bunkrów, połączonych kilometrem podziemnych korytarzy.
Krupówki
Krupówki atakują dziś turystów krzykliwymi reklamami typu „wstąp i kup cokolwiek”. Nie zawsze tak było.  Jest to jedna z najstarszych ulic Zakopanego, swój status zyskała w 1870 roku. Nazwa pochodzi od łąki, przez którą przebiegał już wcześniej trakt z wyżej położonych domostw i z przemysłowych Kuźnic - do centrum wsi Zakopane i kościoła przy ulicy Kościeliskiej.
Żywe muzeum
Żywe Muzeum Piernika w Toruniu przenosi nas w czasy, gdy pierniki figuralne eksponowane w domach mieszczańskich, świadczyły o zamożności gospodarzy, gdy Toruń był ważnym miastem handlowym, do którego docierały barki z egzotycznymi towarami, w tym drogimi przyprawami z odległych stron świata.
Czarna – bieszczadzki Kuwejt
Co jakiś czas w mediach pojawia się sensacyjna informacja o bogactwie złóż ropy naftowej w Bieszczadach. W miejscowości Czarna jest ona skutecznie pozyskiwana przynajmniej od lat 60-tych XX wieku.
Zamek Chojnik
Zamek Chojnik, położony na trudno dostępnej, skalistej górze Chojnik w Karkonoszach, to malownicza średniowieczna ruina, pełna tajemnic i legend. Jego budowniczym był Bolko II Mały, ostatni niezależny książę piastowski na Śląsku. Jednak to rodowi Schaffgotschów, w których ręce zamek trafił po śmierci Bolka, obiekt zawdzięcza czas swojej prosperity.
Twierdza Wisłoujście
Twierdza Wisłoujście, nazywana Bramą do Rzeczpospolitej, znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie półwyspu Westerplatte. Jest najstarszą twierdzą na polskim wybrzeżu i unikatem w skali światowej, niestety wciąż mało znanym.
Młyn Wiedzy
Młyn Wiedzy to pierwsze w województwie kujawsko-pomorskim centrum nauki. Jego siedzibą jest zrewitalizowany budynek dawnego Młyna Richtera – to jeden z najcenniejszych toruńskich zabytków architektury przemysłowej.
Gąsienicowa
Hala Gąsienicowa, stanowiąca północną część Doliny Gąsienicowej, wzięła swoją nazwę od historycznych właścicieli tych terenów – znanego góralskiego rodu Gąsieniców.
Toruńskie planetarium
W mieście urodzin najwybitniejszego polskiego astronoma Mikołaja Kopernika nie może zabraknąć porządnego planetarium. Turystom nie wypada też takiego miejsca omijać.
Radziejowa (1266 m n.p.m.)
Radziejowa to najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego. Dzięki drewnianej wieży (przy dobrej pogodzie) podziwiać stąd możemy widok na Beskidy Żywiecki, Pieniny, Gorce, a nawet odległe Tatry.
Wodospad Kamieńczyka
Legenda głosi, że w skład wód zasilających ten wodospad wchodzą łzy siedmiu rusałek opłakujących siostrę, która poszukując ukochanego (Kamieńczyka Bronisza), zginęła spadając ze skały.
Wieża widokowa na Smreku
Wieża widokowa na Smreku w Górach Izerskich - wprawdzie wybudowali ją Czesi i znajduje się około 200 m za polską granicą, to wspomnimy o niej, bo jest łatwo dostępna od polskiej strony i roztacza się z niej przepiękny widok na nasze Góry Izerskie, fragment Karkonoszy oraz Pogórze Izerskie.
Szopka u Kapucynów
Ruchoma szopka przy warszawskiej Starówce funkcjonuje w okresie bożonarodzeniowym już od 75 lat. Przyciąga dzieci i dorosłych, mieszkańców stolicy, turystów, a nawet gości zagranicznych.
Reglowa piękność
Zapraszamy na wycieczkę do malowniczej tatrzańskiej Doliny Białego, zwanej przez niektórych Reglową pięknością. Jej wylot znajduje się zaledwie kilkaset metrów na zachód od zakopiańskiej skoczni narciarskiej. Stefan Żeromski pisało o niej: „Zazwyczaj chodzę do Doliny Białego (…), leżę sobie tam w podścielisku pysznych mchów i całych zarośli liści borówek”.
Ufo w Karkonoszach
Pierwsze obserwacje meteorologiczne zaczęto prowadzić na Śnieżce już w 1824 roku. W 1900 roku postawiono tu pierwszy budynek dla meteorologów, ale już od 1880 roku prowadzony jest tu nieprzerwany ciąg pomiarowy, pozwalający badać zmiany zachodzące w klimacie Ziemi.
Zabytkowy wiadukt
Wiadukt kolejowy w Łabajowie, to jedno z chętniej uwiecznianych na fotografiach miejsc Beskidu Śląskiego.
Kładka rondo
Rzeszowska kładka w kształcie ronda jest wyjątkowa w skali Polski. Zamiast czekać na światłach, można do woli spacerować w kółko ponad najbardziej ruchliwym skrzyżowaniem w mieście.
Wrocławski Watykan
Uliczki i zaułki Ostrowa Tumskiego we Wrocławiu rozświetla ponad 100 latarni gazowych. Codziennie tuż przed zapadnięciem zmroku oraz o świcie zapala i gasi je prawdziwy latarnik w cylindrze na głowie i w czarnej pelerynie.
Stawa Młyn
Dla wielu ten „wiatraczek” jest miejscem magicznym, przywołującym miłe, być może romantyczne wspomnienia. Mowa o charakterystycznej stawie – świetle nawigacyjnym wprowadzającym starki do portu w Świnoujściu.
Rybie Jezioro
Rybie Jezioro - wszyscy je znamy, niektórzy je widzieli, nie wszyscy o tym wiedzą – to historyczna nazwa największego, jednego z najgłębszych i zdecydowanie najludniej odwiedzanego tatrzańskiego stawu – Morskiego Oka.
Baj Pomorski
Idąc tam poczujecie się jak wciągnięci w fabułę książki Opowieści z Narni. Po gruntownej modernizacji, dzięki ścisłej współpracy architektów i scenografów, budynek teatru Baj Pomorski od 2006 r. cieszy się chyba najoryginalniejszą fasadą w Polsce - przypominającą do złudzenia wielką drewnianą szafę.
Rudawy Janowickie
Żółte, Purpurowe, Błękitne i Zielone Jeziorko - to zbiorniki wodne powstałe w dawnych wyrobiskach pokopalnianych, ich nazwy pochodzą od oryginalnego zabarwienia wody przez minerały skalne zalegające pod wodą.
Muzeum Rybołówstwa
Kościół Piotra i Pawła w Helu, wybudowany został na przełomie XIV i XV w., a od 1526 r. należał do wspólnoty Kościoła Ewangelickiego. Przed 1647 r. wieża kościelna pełniła ważną funkcję latarni morskiej. Palono tu ogień jako światło nawigacyjne dla kutrów i statków.
Twierdza Kłodzko
Twierdza Kłodzko jest dziś jedną z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji Dolnego Śląska i jednym z najstarszych zespołów obronnych w Polsce. 
Krakowski Kazimierz
Przez dziesięciolecia krakowski Kazimierz pozostawał zapomniany na turystycznej mapie Krakowa. Obecnie przeżywa swój renesans i stał się nawet dzielnicą krakowskiej bohemy.
Na styku kultur
Drewniane cerkwie w Bieszczadach to jeden z najbardziej charakterystycznych symboli regionu. Ich niepowtarzalne formy, powstałe na styku kultury Wschodu i Zachodu, należą do najciekawszych zjawisk w europejskiej architekturze.
Błędne Skały
Miejsce jest tak unikalne, że kręcono tu niektóre sceny do filmu „Opowieści z Narni: Książę Kaspian”. Malownicza sceneria skalnego labiryntu, o powierzchni ponad 20 ha, jest nie lada atrakcją turystyczną Gór Stołowych.
Powązki Wojskowe
Warszawskie Powązki Wojskowe nazwę swą wzięły od wsi Powązki, do której wcześniej przynależały te ziemie. Nekropolia została założona w roku 1912 jako cmentarz dla żołnierzy rosyjskich. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r., zmieniono ją w polski cmentarz wojskowy.
Fontanna Neptuna
Mało kto wie, że przepiękna Fontanna Neptuna – duma Gdańska, liczy już przeszło 400 lat. Sam posąg został odlany w 1612 roku, waży 650 kg i ma wysokość około 2 m. Fontanna zdobi Długi Targ od 1634 roku.
Siekierezada
Jest miejscem, które pokochasz od pierwszego wejrzenia lub od wejścia znienawidzisz. Siekierezada to najbardziej rozpoznawalna bieszczadzka knajpa.
Zamek krzyżacki w Toruniu
Był jedną z najstarszych tego typu budowli krzyżackich na prawym brzegu Wisły.
Muzeum Historii Polski
44 000 m² to powierzchnia największego w Polsce obiektu muzealnego.
Skalite
Kompleks skoczni narciarskich „Skalite” to jedna z największych atrakcji Szczyrku.
Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu
Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu czynne jest sezonowo, posiada bogaty zbiór eksponatów militarnych pochodzących z II Wojny Światowej.
Fokarium
Jadąc na Hel przygotujcie monety 5-złotowe! Przecież będąc tu nie można ominąć okazji odwiedzenia jedynego w Polsce fokarium. Wpuści nas do niego automat - na monety.
Grzyb dla leniwych
Bardzo możliwe, że już podczas tegorocznego grzybobrania natkniesz się na zupełnie nieznany okaz, trochę podobny do prawdziwka, a trochę do koźlarza – to złotoborowik wysmukły, który przybył do Polski około 4 lata temu z Ameryki Północnej i skutecznie się rozgościł w naszych lasach.
Gdzie jest Nemo?
My widzieliśmy go w działającym od 2019 r oceanarium w Międzyzdrojach. Prócz kochanych przez dzieci błazenków, znajdziemy tu inne kolorowe ryby raf koralowych, a także rybie okazy z najdalszych zakątków świata, a wśród nich drapieżne rekiny, mureny i zjawiskowe płaszczki.
„Bieszczadzka ciuchcia”
Być w Bieszczadach i nie wybrać się na przejażdżkę słynną „bieszczadzką ciuchcią”, to nie być w Bieszczadach...
Rezerwat Las Lipowy
Rezerwat Las Lipowy obok Muszyny powołano w 1919 roku jako jeden z pierwszych rezerwatów przyrody II Rzeczypospolitej.