pl

Inspiracje

Filtruj wg. kryteriów:

Destynacja

                                    {{ formMultiSelect.destination  }}
                                    
                                
Brak wyników

Typ inspiracji

                                    {{ formMultiSelect.type  }}
                                    
                                
Brak wyników
Resetuj wszystkie filtry
Brak wyników
Sanktuarium w Szczyrku
Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski, znane również jako kościół na górce w Szczyrku, jest wyjątkowym miejscem kultu religijnego w Beskidzie Śląskim, słynącym z XIX-wiecznych objawień Matki Bożej. 
Wielkanocne Jajo
Doroczną tradycją jest spotkanie najlepszych narciarzy „minionych czasów” na Polanie Kalatówki w Tatrach w Lany Poniedziałek. Mowa oczywiście o Zawodach o Wielkanocne Jajo, organizowanych w niepowtarzalnej atmosferze wspólnej zabawy – czyli wyjątkowej retro imprezie narciarskiej.
Ptasi raj
Wyspa Karsibór, położona na malowniczych wodach Zalewu Szczecińskiego, jest prawdziwym rajem dla miłośników dzikiej przyrody. Ten niewielki, ale uroczy skrawek ziemi skrywa w sobie niezliczone skarby natury i jest idealnym miejscem ucieczki od miejskiego zgiełku.
Zamek w Muszynie
Legenda głosi, że w podziemiach pod zamkiem znajduje się ukryta ogromna sala z zaklętymi kamiennym snem rycerzami, którzy budzą się co roku – w Niedzielę Palmową – by ucztować i znów zamienić się w głazy. Kiedyś mają ożyć i połączyć siły z tatrzańskimi skamieniałymi rycerzami, by bronić w granic Rzeczypospolitej.
Pijałki
Porcelanowa pijałka, bez której nie mógł się obyć żaden kuracjusz odwiedzający w okresie międzywojennym górskie uzdrowisko.  Ten wyposażony w specjalną rurkę dzbanek, wymusza picie wody małymi łykami, co umożliwia docenienie jej walorów zdrowotnych i smakowych. 
Tatrzańskie krokusy
Zwiastunem wiosny w Tatrach są krokusy. Ich magia przyciąga rokrocznie nawet 60 tysięcy turystów. Najczęściej udają się oni do Doliny Chochołowskiej, by podziwiać tam unikalne kobierce kwiatowe. Najbardziej efektowne skupiska krokusów można zobaczyć właśnie na Polanie Chochołowskiej, na Kalatówkach, Polanie Pisanej, ale też spacerując ścieżką pod reglami.
Połoniny
Niektórzy mieszkańcy Zakopanego, nie bez złośliwości, twierdzą, że prawdziwa wartość podróży w Bieszczady tkwi w tym, że można wspiąć się na najwyższe ich szczyty, by z tutejszych połonin zobaczyć, przy dobrej pogodzie, oddalone o 180 km Tatry. My wiem, że nie jest to nie jedyny powód…
Centrum Nauki Morskiej
Centrum Nauki Morskiej imienia profesora Jerzego Stelmacha to innowacyjna instytucja edukacyjna i badawcza. Główne tematy ekspozycji skupiają się na oceanografii i żegludze.
Największy ceglany kościół
Bazylika Mariacka w Gdańsku jest największą ceglaną świątynią na świecie. Kamień węgielny pod jej budowę położono 23 marca 1343 roku – wzmiankę o tym wydarzeniu znajdziemy na tablicy umieszczonej przy wejściu do zakrystii. Budowa odbywała się etapami przez 159 lat. W 1502 roku mistrz krzyżacki Henryk Hetzel położył ostatnią cegłę sklepienia.
Muzeum Marii Skłodowskiej
Muzeum na warszawskiej Starówce znajduje się w kamienicy, w której matka Marii prowadziła, w drugiej połowie XIX w., szkołę dla dziewcząt. To tu przyszła na świat późniejsza noblistka.
Podziemne miasto na Wolinie
Dziś jest chętnie odwiedzaną atrakcją turystyczną, ale aż do 2013 roku o jego istnieniu wiedziała tylko garstka ludzi. Mowa o tajnym „podziemnym mieście” w lesie między osiedlami Przytór i Warszów w Świnoujściu. Stanowi go system bunkrów, połączonych kilometrem podziemnych korytarzy.
Krupówki
Krupówki atakują dziś turystów krzykliwymi reklamami typu „wstąp i kup cokolwiek”. Nie zawsze tak było.  Jest to jedna z najstarszych ulic Zakopanego, swój status zyskała w 1870 roku. Nazwa pochodzi od łąki, przez którą przebiegał już wcześniej trakt z wyżej położonych domostw i z przemysłowych Kuźnic - do centrum wsi Zakopane i kościoła przy ulicy Kościeliskiej.
Żywe muzeum
Żywe Muzeum Piernika w Toruniu przenosi nas w czasy, gdy pierniki figuralne eksponowane w domach mieszczańskich, świadczyły o zamożności gospodarzy, gdy Toruń był ważnym miastem handlowym, do którego docierały barki z egzotycznymi towarami, w tym drogimi przyprawami z odległych stron świata.
Czarna – bieszczadzki Kuwejt
Co jakiś czas w mediach pojawia się sensacyjna informacja o bogactwie złóż ropy naftowej w Bieszczadach. W miejscowości Czarna jest ona skutecznie pozyskiwana przynajmniej od lat 60-tych XX wieku.
Zamek Chojnik
Zamek Chojnik, położony na trudno dostępnej, skalistej górze Chojnik w Karkonoszach, to malownicza średniowieczna ruina, pełna tajemnic i legend. Jego budowniczym był Bolko II Mały, ostatni niezależny książę piastowski na Śląsku. Jednak to rodowi Schaffgotschów, w których ręce zamek trafił po śmierci Bolka, obiekt zawdzięcza czas swojej prosperity.
Twierdza Wisłoujście
Twierdza Wisłoujście, nazywana Bramą do Rzeczpospolitej, znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie półwyspu Westerplatte. Jest najstarszą twierdzą na polskim wybrzeżu i unikatem w skali światowej, niestety wciąż mało znanym.
Młyn Wiedzy
Młyn Wiedzy to pierwsze w województwie kujawsko-pomorskim centrum nauki. Jego siedzibą jest zrewitalizowany budynek dawnego Młyna Richtera – to jeden z najcenniejszych toruńskich zabytków architektury przemysłowej.
Radziejowa (1266 m n.p.m.)
Radziejowa to najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego. Dzięki drewnianej wieży (przy dobrej pogodzie) podziwiać stąd możemy widok na Beskidy Żywiecki, Pieniny, Gorce, a nawet odległe Tatry.
Toruńskie planetarium
W mieście urodzin najwybitniejszego polskiego astronoma Mikołaja Kopernika nie może zabraknąć porządnego planetarium. Turystom nie wypada też takiego miejsca omijać.
Wodospad Kamieńczyka
Legenda głosi, że w skład wód zasilających ten wodospad wchodzą łzy siedmiu rusałek opłakujących siostrę, która poszukując ukochanego (Kamieńczyka Bronisza), zginęła spadając ze skały.
Wieża widokowa na Smreku
Wieża widokowa na Smreku w Górach Izerskich - wprawdzie wybudowali ją Czesi i znajduje się około 200 m za polską granicą, to wspomnimy o niej, bo jest łatwo dostępna od polskiej strony i roztacza się z niej przepiękny widok na nasze Góry Izerskie, fragment Karkonoszy oraz Pogórze Izerskie.
Szopka u Kapucynów
Ruchoma szopka przy warszawskiej Starówce funkcjonuje w okresie bożonarodzeniowym już od 75 lat. Przyciąga dzieci i dorosłych, mieszkańców stolicy, turystów, a nawet gości zagranicznych.
Reglowa piękność
Zapraszamy na wycieczkę do malowniczej tatrzańskiej Doliny Białego, zwanej przez niektórych Reglową pięknością. Jej wylot znajduje się zaledwie kilkaset metrów na zachód od zakopiańskiej skoczni narciarskiej. Stefan Żeromski pisało o niej: „Zazwyczaj chodzę do Doliny Białego (…), leżę sobie tam w podścielisku pysznych mchów i całych zarośli liści borówek”.
Ufo w Karkonoszach
Pierwsze obserwacje meteorologiczne zaczęto prowadzić na Śnieżce już w 1824 roku. W 1900 roku postawiono tu pierwszy budynek dla meteorologów, ale już od 1880 roku prowadzony jest tu nieprzerwany ciąg pomiarowy, pozwalający badać zmiany zachodzące w klimacie Ziemi.
Zabytkowy wiadukt
Wiadukt kolejowy w Łabajowie, to jedno z chętniej uwiecznianych na fotografiach miejsc Beskidu Śląskiego.
Wrocławski Watykan
Uliczki i zaułki Ostrowa Tumskiego we Wrocławiu rozświetla ponad 100 latarni gazowych. Codziennie tuż przed zapadnięciem zmroku oraz o świcie zapala i gasi je prawdziwy latarnik w cylindrze na głowie i w czarnej pelerynie.
Stawa Młyn
Dla wielu ten „wiatraczek” jest miejscem magicznym, przywołującym miłe, być może romantyczne wspomnienia. Mowa o charakterystycznej stawie – świetle nawigacyjnym wprowadzającym starki do portu w Świnoujściu.
Gąsienicowa
Hala Gąsienicowa, stanowiąca północną część Doliny Gąsienicowej, wzięła swoją nazwę od historycznych właścicieli tych terenów – znanego góralskiego rodu Gąsieniców.
Rybie Jezioro
Rybie Jezioro - wszyscy je znamy, niektórzy je widzieli, nie wszyscy o tym wiedzą – to historyczna nazwa największego, jednego z najgłębszych i zdecydowanie najludniej odwiedzanego tatrzańskiego stawu – Morskiego Oka.
Baj Pomorski
Idąc tam poczujecie się jak wciągnięci w fabułę książki Opowieści z Narni. Po gruntownej modernizacji, dzięki ścisłej współpracy architektów i scenografów, budynek teatru Baj Pomorski od 2006 r. cieszy się chyba najoryginalniejszą fasadą w Polsce - przypominającą do złudzenia wielką drewnianą szafę.
Rudawy Janowickie
Żółte, Purpurowe, Błękitne i Zielone Jeziorko - to zbiorniki wodne powstałe w dawnych wyrobiskach pokopalnianych, ich nazwy pochodzą od oryginalnego zabarwienia wody przez minerały skalne zalegające pod wodą.
Muzeum Rybołówstwa
Kościół Piotra i Pawła w Helu, wybudowany został na przełomie XIV i XV w., a od 1526 r. należał do wspólnoty Kościoła Ewangelickiego. Przed 1647 r. wieża kościelna pełniła ważną funkcję latarni morskiej. Palono tu ogień jako światło nawigacyjne dla kutrów i statków.
Twierdza Kłodzko
Twierdza Kłodzko jest dziś jedną z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji Dolnego Śląska i jednym z najstarszych zespołów obronnych w Polsce. 
Kładka rondo
Rzeszowska kładka w kształcie ronda jest wyjątkowa w skali Polski. Zamiast czekać na światłach, można do woli spacerować w kółko ponad najbardziej ruchliwym skrzyżowaniem w mieście.
Krakowski Kazimierz
Przez dziesięciolecia krakowski Kazimierz pozostawał zapomniany na turystycznej mapie Krakowa. Obecnie przeżywa swój renesans i stał się nawet dzielnicą krakowskiej bohemy.
Na styku kultur
Drewniane cerkwie w Bieszczadach to jeden z najbardziej charakterystycznych symboli regionu. Ich niepowtarzalne formy, powstałe na styku kultury Wschodu i Zachodu, należą do najciekawszych zjawisk w europejskiej architekturze.
Błędne Skały
Miejsce jest tak unikalne, że kręcono tu niektóre sceny do filmu „Opowieści z Narni: Książę Kaspian”. Malownicza sceneria skalnego labiryntu, o powierzchni ponad 20 ha, jest nie lada atrakcją turystyczną Gór Stołowych.
Siekierezada
Jest miejscem, które pokochasz od pierwszego wejrzenia lub od wejścia znienawidzisz. Siekierezada to najbardziej rozpoznawalna bieszczadzka knajpa.
Fokarium
Jadąc na Hel przygotujcie monety 5-złotowe! Przecież będąc tu nie można ominąć okazji odwiedzenia jedynego w Polsce fokarium. Wpuści nas do niego automat - na monety.
Fontanna Neptuna
Mało kto wie, że przepiękna Fontanna Neptuna – duma Gdańska, liczy już przeszło 400 lat. Sam posąg został odlany w 1612 roku, waży 650 kg i ma wysokość około 2 m. Fontanna zdobi Długi Targ od 1634 roku.
Powązki Wojskowe
Warszawskie Powązki Wojskowe nazwę swą wzięły od wsi Powązki, do której wcześniej przynależały te ziemie. Nekropolia została założona w roku 1912 jako cmentarz dla żołnierzy rosyjskich. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r., zmieniono ją w polski cmentarz wojskowy.
Zamek krzyżacki w Toruniu
Był jedną z najstarszych tego typu budowli krzyżackich na prawym brzegu Wisły.
Muzeum Historii Polski
44 000 m² to powierzchnia największego w Polsce obiektu muzealnego.
Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu
Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu czynne jest sezonowo, posiada bogaty zbiór eksponatów militarnych pochodzących z II Wojny Światowej.
Skalite
Kompleks skoczni narciarskich „Skalite” to jedna z największych atrakcji Szczyrku.
Grzyb dla leniwych
Bardzo możliwe, że już podczas tegorocznego grzybobrania natkniesz się na zupełnie nieznany okaz, trochę podobny do prawdziwka, a trochę do koźlarza – to złotoborowik wysmukły, który przybył do Polski około 4 lata temu z Ameryki Północnej i skutecznie się rozgościł w naszych lasach.
Gdzie jest Nemo?
My widzieliśmy go w działającym od 2019 r oceanarium w Międzyzdrojach. Prócz kochanych przez dzieci błazenków, znajdziemy tu inne kolorowe ryby raf koralowych, a także rybie okazy z najdalszych zakątków świata, a wśród nich drapieżne rekiny, mureny i zjawiskowe płaszczki.
„Bieszczadzka ciuchcia”
Być w Bieszczadach i nie wybrać się na przejażdżkę słynną „bieszczadzką ciuchcią”, to nie być w Bieszczadach...
Rezerwat Las Lipowy
Rezerwat Las Lipowy obok Muszyny powołano w 1919 roku jako jeden z pierwszych rezerwatów przyrody II Rzeczypospolitej.
Dom Jerzego Kukuczki
Góralska chata z numerem 340 stoi w przysiółku Wilcze, około 3 km na północ od centrum Istebnej w Beskidzie Śląskim. Dotrzeć tu można wędrując niebieskim szlakiem z centrum miejscowości. 
Jezioro Bukowno
Jezioro Bukowno koło Dąbek nad Bałtykiem powstało w wyniku odcięcia jego wód od morza przez piaszczystą mierzeję. Ma ona dziś około 7 km długości. Stanowi jeden z najspokojniejszych, najmniej uczęszczanych turystycznie odcinków polskiego wybrzeża.
Fort Beniaminów
Fort Beniaminów pochodzi z czasów carskich, była łącznikiem Twierdzy Zegrze oraz Twierdzy Warszawa. W burzliwym XX w., fort wielokrotnie wykorzystywano podczas działań wojennych.
Trójstyk PL, CZ, SK
Jeśli planujecie jechać na wakacje w góry, ale nie możecie się zdecydować, czy wybrać Polskę, Czechy lub Słowację to miejsce będzie dla Was idealne.
Tudzień Kultury Beskidzkiej
Tydzień Kultury Beskidzkiej to największe w Polsce święto folkloru. Na przełomie lipca i sierpnia, Beskidy i okolice opanowuje śpiew, muzyka i taniec ludowy.
Rowery w Szczyrku
Szczyrk to rowerowy raj. Funkcjonująca, także latem, kolej gondolowa na Halę Skrzyczeńską oraz krzesełkowa na Zbójnicką Kopę, umożliwiły prężny rozwój okolicy w kierunku turystyki rowerowej.
Wodospad Wilczki
Odwiedzając w wakacje Lądek-Zdrój, warto wybrać się na wycieczkę do majestatycznego wodospadu Wilczki, znajdującego się w masywie Śnieżnika.
Festiwal Górskiego Folkloru
Sierpniowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich jest chyba największą i najbarwniejszą tego typu imprezą w Polsce. Wydarzenie trwa około tygodnia. W tym czasie, na konkursowej scenie festiwalu, zobaczyć można roztańczone grupy górali z całego niemal świata. 
Jastarnia
Do lat dwudziestych XX w. była to mała, cicha wioska rybacka, niewiele osób wiedziało o jej istnieniu
Tajny poligon Hitlera
To tu od maja 1943 roku do lutego 1945 roku, na tajnym poligonie doświadczalnym V3, udoskonalano super broń, która miała zdaniem Hitlera odmienić losy II wojny światowej.
Naftowe Eldorado
Gdzie znajduje się najstarsza na świecie czynna kopalnia ropy naftowej? – W południowo-wschodniej Polsce i jest udostępniona do zwiedzania!
UFO w Darłowie
Jest jedynym rozsuwanym mostem w Polsce, dlatego sądzimy, iż warto poświęcić chwilę z wakacyjnego czasu na spacer po nim.
Źródła „Muszynianki”
Dają orzeźwienie w upalne dni, są nie tylko przepyszne, ale i zdrowe. Już kronikarz Jan Długosz opisywał przed wiekami lecznicze właściwości źródeł w Muszynie (Beskid Sądecki).
Marsz Śledzia
Są to zawody sportowe, ale rywalizację między zawodnikami zastępuje współpraca i dobra zabawa. Impreza ma miejsce na płyciźnie zatoki Puckiej - łączącej Hel ze stałym lądem w Rewie.
Świątynia Wang
Kościół Górski Naszego Zbawiciela, znany bardziej pod nazwą Świątynia Wang w Karpaczu, jest uznawany za bezcenny przykład dawnej sztuki nordyckiej. Rocznie odwiedza go blisko 200 000 turystów.
Plaża w Ustroniu Morskim
Każdy turysta wybierający Ustronie Morskie jako cel wakacyjnego wypoczynku, z pewnością odwiedzi znajdującą się tu jedną z najpiękniejszych nadbałtyckich plaż. Ma ona długość aż 9 kilometrów.
Jaskinia Niedźwiedzia
Łączna długość korytarzy wynosi ponad 5 km, co czyni Jaskinię Niedźwiedzią najdłuższą z jaskiń Sudeckich i plasuje wśród dziesięciu najdłuższych jaskiń w Polsce.
Zabytkowe cerkwie Łemkowskie
Krynicki Szlak Cerkwi Łemkowskich w Beskidzie Sądeckim obejmuje 11 charakterystycznych budowli, typu zachodnio-łemkowskiego, w większości drewnianych, rozlokowanych na terenach gminy Krynica Zdrój.
Amber Sky w Gdańsku
Wolińskie żubry
Dziś chcemy zaprosić Cię do największej atrakcji Międzyzdrojów, o ile oczywiście twoim celem nie jest wylegiwanie się tu na plaży. Zagroda Pokazowa Żubrów jest ulokowana w odległości 1,5 km od centrum kurortu.
Przylądek Rozewie
Warto przyjechać do Rozewia, zobaczyć najstarszą w Polsce latarnię morską, uruchomioną w 1822 roku. Latarnia udostępniona jest dla zwiedzających, choć nadal też pracuje, pełniąc funkcję istotnego punktu nawigacyjnego.
Marian w Kołobrzegu
– Jakie jest najpowszechniejsze imię w Kołobrzegu? – Marian. Wszystko za sprawą małych figurek – mew Marianów, które od 2019 roku, na wzór wrocławskich krasnali, zdobią zaułki miasta.
Malinowska Skała
Malinowska Skała to chluba i symbol Beskidu Śląskiego. Znajduje się tuż pod szczytem góry, noszącej tę samą nazwę, w grzbiecie głównym pasma Baraniej Góry. Od 1977 roku jest objęta ochroną jako pomnik przyrody.
Warszawskie zoo
12 000 zwierząt, reprezentujących ponad 500 gatunków, a wśród nich para nosorożców: Shikari i Kuba, lwy: Sofia i Zulus, szympansica Lucy, która uwielbia naśladować ludzi, para hipopotamów o imionach: Hugon i Pelagia.
Zamek Książąt Pomorskich
Zamek Książąt Pomorskich stał się jedną z największych atrakcji Szczecina i głównym ośrodkiem życia kulturalnego miasta.
Uroczysko Święte Ługi
Tajemniczo brzmiąca nazwa przyciąga turystów do bardzo atrakcyjnego przyrodniczo i krajobrazowo obszaru. Święte Ługi to zarastające jezioro powstałe w miejscu danego wyrobiska torfowego.
Podziemia w Rzeszowie
W odrestaurowanych, rzeszowskich piwnicach znajduje się interaktywne muzeum, które porwie Was w multimedialną podróż w czasie, ukazując burzliwą historię miasta.
Dom Mikołaja Kopernika
Przyjechać do Torunia i nie zobaczyć rodzinnego domu Mikołaja Kopernika, to jak nie przyjechać do Torunia. Obecnie znajduje się tu nowoczesne muzeum, które z użyciem technik multimedialnych prezentuje:
Molo w Sopocie
Sopockie Molo liczy 511,5 m i jest najdłuższym drewnianym molo w Europie oraz główną atrakcją miasta, odwiedzaną rokrocznie przez blisko 1 100 000 turystów.
Nikiszowiec
Legendarne osiedle robotnicze. Każdy turysta przebywający w Katowicach, powinien zabłądzić w te strony. Nikoszowiec jest z pewnością jednym z najwspanialszych postindustrialnych zabytków regionu.
Twierdza Modlin
Twierdza Modlin jest jedną z największych atrakcji Mazowsza. Budowa warowni w strategicznym węźle trzech rzek: Narwi, Bugu i Wisły rozpoczęła się na początku XIX wieku z rozkazu Napoleona I.
Planetarium w Olsztynie
Planetarium w Olsztynie skończyło właśnie 50 lat. Zostało uruchomione w 500 rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Od chwili otwarcia obiekt stał się jedną z głównych atrakcji turystycznych miast.
Stary Browar
Wyjątkowe miejsce łączące funkcje biznesowe i sztukę. Galeria handlowa Stary Browar w Poznaniu jest dla wielu obiektem „must see” na kulturalnej oraz turystycznej mapie miasta.
Giganty Mocy
PGE Giganty Mocy w Bełchatowie to jedno z bardziej zaskakujących miejsc na mapie Polski. Nowoczesne muzeum poświęcone jest tematowi węgla brunatnego.
Zamek w Iłży
Urokliwe miasteczko Iłża, zlokalizowane na południu województwa mazowieckiego, przyciąga turystów ruinami średniowiecznego zamku biskupów krakowskich.
Wrocławskie słodziaki
Na ulicach Wrocławia jest ich już prawie 400. Stworzono nawet specjalną aplikację na smartfona do poszukiwania figurek wrocławskich krasnali.
Najmniej „skansenowaty skansen”
Jak na planie filmu „Przedwiośnie” - mogą poczuć się turyści odwiedzający Muzeum Wsi Radomskiej.
Jutrzenka Wschodząca
Mało osób wie, że obecny budynek prokuratury przy ul. Malczewskiego 7 w Radomiu, w zamyśle fundatorów, miał pełnić funkcję tajnej siedziby loży masońskiej o nazwie: „Jutrzenka Wschodząca na Wschodzie Radomia”.
Flisak z żabkami
Jedną z atrakcji Torunia jest, cieszący się dużą popularnością, pomnik flisaka z żabkami. Znajdziecie go na Rynku Staromiejskim, między ratuszem a budynkiem poczty.
„Warszawskie Morze”
„Warszawskie Morze” – to największy w okolicach Warszawy zbiornik wodny. Jest mekką dla żeglarzy i miłośników sportów motorowodnych.
Jak powstaje papier?
Czasami jest tak, że mijasz budynek i nie możesz od niego oderwać wzroku. Chcesz wejść do środka i dowiedzieć się co skrywa ta unikalna architektoniczna perełka. XVII-wieczny barokowy młyn papierniczy w Dusznikach-Zdroju jest takim właśnie obiektem - jedynym w Polsce i jednym z nielicznych w świecie.
Spacer w chmurach
Jesteś gotowy by sięgnąć chmur? Odwiedź nową wieżę widokową w Świeradowie-Zdroju i podziwiaj piękno Gór Izerskich.
Kasprowy Wierch – trasy narciarskie
Kasprowego Wierchu nie trzeba reklamować. Na szczyt wjedziemy kolejką linową, która w około 20 minut przeniesie nas do majestatycznego serca Tatr.
Skarby Złotego Stoku
Nieczynna kopalnia złota w Złotym Stoku, wraz z repliką średniowiecznej osady górniczej, jest wspaniałą atrakcją dla rodzin z dziećmi. Warto ją odwiedzić niezależnie od pogody czy pory roku.
Gubałówka
Na Gubałówkę dotrzemy z Dolnych Krupówek popularną kolejką terenowo-linową.  Trasa przejazdu ma długość 1298 m, w tym czasie wagonik pokonuje około 300 m różnicy wzniesień.
Najlepiej strzeżona kopalnia w Polsce
Przebywając w Sudetach w okolicach Kowar, warto zawitać do dawnej kopalni uranu. Podziemna trasa turystyczno-edukacyjna w Kopalni Podgórze liczy około 1600 metrów.
Jaworzyna Krynicka
Aktywni turyści odwiedzający Krynicę, z pewnością za jeden z naturalnych kierunków swoich pieszych wycieczek obiorą Jaworzynę Krynicką (1114m n.p.m.). Osoby o nieco słabszej kondycji, dojadą na szczyt nowoczesną koleją gondolową. Warto!