pl

Baj Pomorski

Idąc tam poczujecie się jak wciągnięci w fabułę książki Opowieści z Narni. Po gruntownej modernizacji, dzięki ścisłej współpracy architektów i scenografów, budynek teatru Baj Pomorski od 2006 r. cieszy się chyba najoryginalniejszą fasadą w Polsce – przypominającą do złudzenia wielką drewnianą szafę.
Teatr zawdzięcza swoje istnienie wileńskiej repatriantce – Irenie Pikiel-Samorewiczowej, która w kwietniu 1945 r. przybyła do Bydgoszczy i na wzór warszawskiego „Baja” utworzyła tam teatr lalek. Pierwsza siedziba Baja Pomorskiego znajdowała się w dawnych budynkach bydgoskich zakładów mięsnych. Już rok później teatr przeniósł się do obecnej lokalizacji, do Torunia, w okolice ruin zamku krzyżackiego, na ul. Piernikarską 9.
Pierwszymi aktorami byli studenci toruńskiego uniwersytetu, którzy pod okiem nielicznej, ale doświadczonej kadry teatru, poznali tajniki animacji lalek.
Dziś w przebudowanej siedzibie teatru, odbywają się liczne spektakle dla dzieci oraz warsztaty artystyczne. To urokliwe miejsce, po bez mała 80 latach istnienia, wciąż tętni kulturalnym życiem, edukując i ciesząc spektaklami kolejne pokolenia młodych widzów.

Najważniejsze informacje
teatr
atrakcja dla dzieci
Toruń
Obiekty w pobliżu
Halo Toruń
Toruń