pl

Błędne Skały

Miejsce jest tak unikalne, że kręcono tu niektóre sceny do filmu „Opowieści z Narni: Książę Kaspian”. Malownicza sceneria skalnego labiryntu, o powierzchni ponad 20 ha, jest nie lada atrakcją turystyczną Gór Stołowych. Rezerwat Błędne Skały, bo o nim dziś Wam przypominamy, jest łatwo dostępny dla turystów. Dotrzecie tu w kilka minut z pobliskiego parkingu leśnego. Naturalny skalny labirynt można zwiedzać udając się na liczącą około 1,5 km wycieczkę. Czasami przeciskanie się wąskimi i wysokimi na 10 m szczelinami skalnymi przysparzać może turystom trochę kłopotu.

Historia Błędnych Skał rozpoczęła się około 100-66 mln lat temu – w okresie późnej kredy. Wówczas tereny te pokrywało ogromne morze, na dnie którego odkładały się osady. W późniejszym okresie, na skutek ruchów górotwórczych, zostały one wypchnięte ku górze, a następnie zwietrzały przybierając fantazyjne formy. Według słowiańskich źródeł, za utworzenie skalnego labiryntu odpowiedzialny był Duch Gór Liczyrzepa. Nie przytaczamy jednak dziś tej legendy, gdyż wydaje się ona znacznie słabiej udokumentowana.

Ciekawostką regionu jest występująca w tutejszych lasach spora populacja muflonów – odmiany dzikich owiec górskich, które możemy spotkać podczas wędrówki. Zostały tu przywiezione 100 lat temu z dalekiej Korsyki przez myśliwych.

Najważniejsze informacje
Góry Stołowe
skały
labirynt
Obiekty w pobliżu
CENTRUM KONFERENCJI I REKREACJI GEOVITA W LĄDKU-ZDROJU
Lądek-Zdrój