pl

Wrocławski Watykan

Uliczki i zaułki Ostrowa Tumskiego we Wrocławiu rozświetla ponad 100 latarni gazowych. Codziennie tuż przed zapadnięciem zmroku oraz o świcie zapala i gasi je prawdziwy latarnik w cylindrze na głowie i w czarnej pelerynie. Ze względu na klimatyczne oświetlenie i cenne zabytki Ostrów Tumski jest doskonałym miejscem na wieczorny spacer.

Ta niewielka wyspa nazywana jest czasem Małym lub Wrocławskim Watykanem. W Średniowieczu było to osobne jakby państwo-miasto pod jurysdykcją kościoła, niepodlegające władzom świeckim Wrocławia. Znajduje się tu aż 7 kościołów. Najpiękniejsze zabytki Ostrowa Tumskiego to gotycka katedra św. Jana Chrzciciela z dostępną dla turystów wieżą widokową oraz gotycka kolegiata Świętego Krzyża, a pod nią kościół św. Bartłomieja.

To tu, w Muzeum Archidiecezjalnym znajduje się Księga Henrykowska z XIII w., zawierająca na swych kartach pierwsze zdanie zapisane po polsku: „Daj, ać ja pobruczę, a ty poczywaj” (Pozwól, abym ja mełł, a ty odpocznij). Ciekawe, że słowa te miał wypowiadać rycerz czeski do swojej ukochanej żony, a spisywał je mnich niemiecki ze zgromadzenia Cystersów – obaj znali język Polski.

Najważniejsze informacje
zabytki
7 kościołów
zabytkowe latarenki
Obiekty w pobliżu
HOTEL WIENIAWA
Wrocław