pl

Skarby Złotego Stoku

Nieczynna kopalnia złota w Złotym Stoku, wraz z repliką średniowiecznej osady górniczej, jest wspaniałą atrakcją dla rodzin z dziećmi. Warto ją odwiedzić niezależnie od pogody czy pory roku.
Do wyboru mamy kilka opcji zwiedzania. Wycieczka podstawową trasą rozpoczyna się przejazdem kolejką kopalnianą. Główną atrakcją na szlaku jest podziemny wodospad. Można też zdecydować się na krótki podziemny spływ łodzią, przez zalany fragment sztolni Gertruda.
Górnictwo w okolicach Złotego Stoku ma ponad 1000-letnią tradycję. Prawdziwy rozkwit nastąpił w XVI w. W tym czasie ze swoich prawie 200 szybów kopalnianych, miejscowość dostarczała około 8% całej europejskiej produkcji złota.
Działalność górnicza w tym miejscu trwała nieprzerwanie do 1961 roku, kiedy to podjęto decyzję o zaprzestaniu wydobycia, a szyby w krótkim czasie wypełniła woda. Na przestrzeni wieków szacuje się, że wydrążono tu około 320 kilometrów korytarzy. Prace wydobywcze odbywały się na 21 poziomach, na głębokości nawet 500 metrów pod powierzchnią ziemi. Do zwiedzania udostępniona jest tylko niewielka część z nich.

Najważniejsze informacje
Kopalnia złota
wioska średniowieczna
atrakcje dla dzieci
Obiekty w pobliżu
CENTRUM KONFERENCJI I REKREACJI GEOVITA W LĄDKU-ZDROJU
Lądek-Zdrój