pl

Rybie Jezioro

Rybie Jezioro – wszyscy je znamy, niektórzy je widzieli, nie wszyscy o tym wiedzą – to historyczna nazwa największego, jednego z najgłębszych i zdecydowanie najludniej odwiedzanego tatrzańskiego stawu – Morskiego Oka. Nie sposób być w Zakopanem i nie pomknąć drogą Oswalda Balzera w kierunku Palenicy i dalej pieszo lub fasiągiem nad jego brzegi.
To w dużej mierze profesorowi Uniwersytetu Lwowskiego – Oswaldowi Balzerowi zawdzięczamy, iż Dolina Rybiego Potoku, w której znajduje się Morskie Oko jest dziś częścią Polski.
Tereny te były przedmiotem wielowiekowych sporów właścicielskich. Ich rozstrzygnięcie nastąpiło w 1902 r. w głośnym procesie sądowym, odbywającym się między hrabią Hohenlohe i hrabią Władysławem Zamoyskim (reprezentowanym przez prof. Balzer). Wyrok przesądził, że Dolinę Rybiego Potoku w całości należy przypisać do Galicji. Po upadku monarchii austro-węgierskiej stało się to też podstawą do wytyczenia w tym samym miejscu granicy polsko-czechosłowackiej.
Jest wiele legend związanych Morskim Okiem, najsłynniejsza mówi o połączniu jego wód z Morzem Bałtyckim, lub w innej wersji z nawet Adriatykiem. Podobno pewien zniechęcony żeglarz, który na dobre rozstał się ze swoim fachem po katastrofie okrętu, na którym płynął z całym swoim majątkiem, odnalazł zabrane przez Neptuna skarby i resztki swojego statku, właśnie na dnie Morskiego Oka. Nie rozstrzygamy czy to może być prawdą. Czy jednak nie jest dziwnym, że otok góralskiego kapelusza zdobią muszelki mórz południowych?

Najważniejsze informacje
Morskie Oko
Tatry
Zakopane
Obiekty w pobliżu
Centrum Konferencyjno – Rekreacyjne Geovita w Zakopanem
Zakopane