pl

Ufo w Karkonoszach

Pierwsze obserwacje meteorologiczne zaczęto prowadzić na Śnieżce już w 1824 roku. W 1900 roku postawiono tu pierwszy budynek dla meteorologów, ale już od 1880 roku prowadzony jest tu nieprzerwany ciąg pomiarowy, pozwalający badać zmiany zachodzące w klimacie Ziemi.

Dzisiejsze, piękne obserwatorium meteorologiczne, przypominające wyglądem bazę kosmiczną, miało zostać oddane do użytku 13 listopada 1974 roku. Była to chyba pechowa data, bo przez następne lata usuwano fuszerki budowlane. Meteorolodzy wprowadzić się mogli do budynku do dopiero w 1976 r. i też nie bez komplikacji.

16 marca 2009 roku znów był pechowym dla budowli. Konstrukcja stalowa nie wytrzymała naporu silnego wiatru i całkowicie oberwała się podstawa górnego dysku. Nikomu nic się nie stało. Remont trwał jednak kolejne dwa lata, a budowla została wzmocniona, aby wytrzymać kilka razy większe obciążenia. Czas pokaże.

Przy temacie Śnieżki – popularnego szczytu Karkonoszy, warto wspomnieć barwną sylwetkę pewnego listonosza – Roberta Weissa, który codziennie przez 37 lat do 1925 r. pokonywał 19 kilometrową trasę z Karpacza Górnego na szczyt, aby znieść kartki pocztowe pisane przez turystów. Niekiedy jego torba ważyła nawet 50 kg. Obliczono, że w swojej pracy pięć razy okrążył Ziemię!

Najważniejsze informacje
Śnieżka
Karkonosze
górskie szlaki
Obiekty w pobliżu
Interferie Sport Hotel Bornit w Szklarskiej Porębie
Szklarska Poręba
Interferie Aquapark Sport Hotel Malachit w Świeradowie-Zdroju
Świeradów-Zdrój