pl

Zamek w Darłowie

Zamek w Darłowie to jedyna w Polsce gotycka warownia nad Bałtykiem. Posadowiony został na dawnej wyspie młyńskiej w pobliżu centrum miasta. Pierwotnie zamek okalały wody rzeki Wieprzy od zachodu, kanał młyński od wschodu oraz od północy i południa dwie nieistniejące dziś fosy.

W dziejowej zawierusze zaginęły dokumenty wskazujące na konkretną datę rozpoczęcia budowy warowni. Wiadomo, że prace trwały 20 lat i odbywały się za panowania Bogusława V, czyli w drugiej połowie XIV wieku.

Od pierwszych lat zamek pełnił ważną funkcje reprezentacyjną dynastii książąt pomorskich. W kolejnych wiekach był wielokrotnie przebudowywany, a w XVII wieku dotknęły go dwa poważne pożary. Z biegiem czasu zmieniało się też przeznaczeni budowli, znajdowały się tu magazyn soli, szpital, a nawet więzienie. W początku XX wieku zamek odrestaurowano i od 1930 roku pełni funkcję muzeum.

Wnętrza warowni są dobrze utrzymane. Zachowało się w nich wiele ciekawych detali architektonicznych. Pośród prezentowanych w zamkowym muzeum eksponatów zobaczmy wyroby rzemiosła artystycznego i ludowego, dawną broń, narzędzia tortur, brązowe medaliony władców polskich, kolekcję sztuki bliskowschodniej. W kaplicy warto zwrócić uwagę na rzeźbę Św. Anny Samotrzeciej, która była wykorzystana jako rekwizyt do filmu Krzyżacy. W jednej z komnat znajduje się zmumifikowany szkielet kota, żywcem zamurowanego przed pięciuset laty przez budowniczych w ścianach zamku jako magiczna ofiara. Jednym z najcenniejszych zabytków w zbiorach muzeum jest mapa Lubinusa z 1618 roku, bogata w artystyczne detale i precyzyjne kartograficzne informacje.

Najważniejsze informacje
zamek
muzeum
Darłowo
Obiekty w pobliżu
Centrum Zdrowia i Rekreacji Geovita w Dąbkach
Dąbki
Interferie Argentyt w Dąbkach
Dąbki