pl

Łazienki Królewskie

Letnia rezydencja ostatniego króla Rzeczypospolitej dla turystów odwiedzających Warszawę jest miejscem, którego nie można ominąć podczas zwiedzania miasta.

Zespół pałacowo-parkowy Łazienek Królewskich stanowi wyjątkowe połącznie świata przyrody i przepięknej klasycystycznej architektury. Powstał na terenie dawnego zwierzyńca – miejsca polowań Książąt Mazowieckich.

W XVII wieku z inicjatywy Stanisława Lubomirskiego wybudowano tu pawilon Łaźni, przekształcony później w Pałac na Wyspie.

Swój obecny kształt Łazienki zawdzięczają przede wszystkim wizji Stanisława Augusta Poniatowskiego. Król, którego oficjalną siedzibą był Zamek Królewski, zamieszkiwał w Pałacu na Wyspie od końca maja do września.
Przyjmował tu m.in. delegacje zagraniczne, uczonych i literatów. Rodzina królewska mieszkała w Białym Domu, urzędnicy dworscy wyższego stopnia w Pałacu Myślewickim, a niżsi urzędnicy i służba – w Wielkiej Oficynie.

Sam park był dostępny dla publiczności.

To wyjątkowe miejsce na mapie Stolicy było świadkiem wielu ważnych wydarzeń historycznych, do dziś pozostaje jednym z najpiękniejszych obszarów spacerowych Warszawy.

Najważniejsze informacje
Teren spacerowy
Koncerty Chopinowskie
Pałac na Wodzie
Obiekty w pobliżu
Regent Warsaw Hotel
Warszawa
Renaissance Warsaw Airport Hotel
Warszawa
Courtyard by Marriott Warsaw Airport
Warszawa
Hampton by Hilton Warsaw Airport
Warszawa