pl

Inspiracje

Filtruj wg. kryteriów:

Destynacja

                                    {{ formMultiSelect.destination  }}
                                    
                                
Brak wyników

Typ inspiracji

                                    {{ formMultiSelect.type  }}
                                    
                                
Brak wyników
Resetuj wszystkie filtry
Brak wyników
Muzeum Rybołówstwa
Kościół Piotra i Pawła w Helu, wybudowany został na przełomie XIV i XV w., a od 1526 r. należał do wspólnoty Kościoła Ewangelickiego. Przed 1647 r. wieża kościelna pełniła ważną funkcję latarni morskiej. Palono tu ogień jako światło nawigacyjne dla kutrów i statków.
Twierdza Kłodzko
Twierdza Kłodzko jest dziś jedną z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji Dolnego Śląska i jednym z najstarszych zespołów obronnych w Polsce. 
Krakowski Kazimierz
Przez dziesięciolecia krakowski Kazimierz pozostawał zapomniany na turystycznej mapie Krakowa. Obecnie przeżywa swój renesans i stał się nawet dzielnicą krakowskiej bohemy.
Na styku kultur
Drewniane cerkwie w Bieszczadach to jeden z najbardziej charakterystycznych symboli regionu. Ich niepowtarzalne formy, powstałe na styku kultury Wschodu i Zachodu, należą do najciekawszych zjawisk w europejskiej architekturze.
Błędne Skały
Miejsce jest tak unikalne, że kręcono tu niektóre sceny do filmu „Opowieści z Narni: Książę Kaspian”. Malownicza sceneria skalnego labiryntu, o powierzchni ponad 20 ha, jest nie lada atrakcją turystyczną Gór Stołowych.
Siekierezada
Jest miejscem, które pokochasz od pierwszego wejrzenia lub od wejścia znienawidzisz. Siekierezada to najbardziej rozpoznawalna bieszczadzka knajpa.
Fokarium
Jadąc na Hel przygotujcie monety 5-złotowe! Przecież będąc tu nie można ominąć okazji odwiedzenia jedynego w Polsce fokarium. Wpuści nas do niego automat - na monety.
Fontanna Neptuna
Mało kto wie, że przepiękna Fontanna Neptuna – duma Gdańska, liczy już przeszło 400 lat. Sam posąg został odlany w 1612 roku, waży 650 kg i ma wysokość około 2 m. Fontanna zdobi Długi Targ od 1634 roku.
Powązki Wojskowe
Warszawskie Powązki Wojskowe nazwę swą wzięły od wsi Powązki, do której wcześniej przynależały te ziemie. Nekropolia została założona w roku 1912 jako cmentarz dla żołnierzy rosyjskich. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r., zmieniono ją w polski cmentarz wojskowy.
Zamek krzyżacki w Toruniu
Był jedną z najstarszych tego typu budowli krzyżackich na prawym brzegu Wisły.
Muzeum Historii Polski
44 000 m² to powierzchnia największego w Polsce obiektu muzealnego.
Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu
Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu czynne jest sezonowo, posiada bogaty zbiór eksponatów militarnych pochodzących z II Wojny Światowej.
Skalite
Kompleks skoczni narciarskich „Skalite” to jedna z największych atrakcji Szczyrku.
Grzyb dla leniwych
Bardzo możliwe, że już podczas tegorocznego grzybobrania natkniesz się na zupełnie nieznany okaz, trochę podobny do prawdziwka, a trochę do koźlarza – to złotoborowik wysmukły, który przybył do Polski około 4 lata temu z Ameryki Północnej i skutecznie się rozgościł w naszych lasach.
Gdzie jest Nemo?
My widzieliśmy go w działającym od 2019 r oceanarium w Międzyzdrojach. Prócz kochanych przez dzieci błazenków, znajdziemy tu inne kolorowe ryby raf koralowych, a także rybie okazy z najdalszych zakątków świata, a wśród nich drapieżne rekiny, mureny i zjawiskowe płaszczki.
„Bieszczadzka ciuchcia”
Być w Bieszczadach i nie wybrać się na przejażdżkę słynną „bieszczadzką ciuchcią”, to nie być w Bieszczadach...
Rezerwat Las Lipowy
Rezerwat Las Lipowy obok Muszyny powołano w 1919 roku jako jeden z pierwszych rezerwatów przyrody II Rzeczypospolitej.
Dom Jerzego Kukuczki
Góralska chata z numerem 340 stoi w przysiółku Wilcze, około 3 km na północ od centrum Istebnej w Beskidzie Śląskim. Dotrzeć tu można wędrując niebieskim szlakiem z centrum miejscowości. 
Jezioro Bukowno
Jezioro Bukowno koło Dąbek nad Bałtykiem powstało w wyniku odcięcia jego wód od morza przez piaszczystą mierzeję. Ma ona dziś około 7 km długości. Stanowi jeden z najspokojniejszych, najmniej uczęszczanych turystycznie odcinków polskiego wybrzeża.
Fort Beniaminów
Fort Beniaminów pochodzi z czasów carskich, była łącznikiem Twierdzy Zegrze oraz Twierdzy Warszawa. W burzliwym XX w., fort wielokrotnie wykorzystywano podczas działań wojennych.
Trójstyk PL, CZ, SK
Jeśli planujecie jechać na wakacje w góry, ale nie możecie się zdecydować, czy wybrać Polskę, Czechy lub Słowację to miejsce będzie dla Was idealne.
Tudzień Kultury Beskidzkiej
Tydzień Kultury Beskidzkiej to największe w Polsce święto folkloru. Na przełomie lipca i sierpnia, Beskidy i okolice opanowuje śpiew, muzyka i taniec ludowy.
Rowery w Szczyrku
Szczyrk to rowerowy raj. Funkcjonująca, także latem, kolej gondolowa na Halę Skrzyczeńską oraz krzesełkowa na Zbójnicką Kopę, umożliwiły prężny rozwój okolicy w kierunku turystyki rowerowej.
Wodospad Wilczki
Odwiedzając w wakacje Lądek-Zdrój, warto wybrać się na wycieczkę do majestatycznego wodospadu Wilczki, znajdującego się w masywie Śnieżnika.
Festiwal Górskiego Folkloru
Sierpniowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich jest chyba największą i najbarwniejszą tego typu imprezą w Polsce. Wydarzenie trwa około tygodnia. W tym czasie, na konkursowej scenie festiwalu, zobaczyć można roztańczone grupy górali z całego niemal świata. 
Jastarnia
Do lat dwudziestych XX w. była to mała, cicha wioska rybacka, niewiele osób wiedziało o jej istnieniu
Tajny poligon Hitlera
To tu od maja 1943 roku do lutego 1945 roku, na tajnym poligonie doświadczalnym V3, udoskonalano super broń, która miała zdaniem Hitlera odmienić losy II wojny światowej.
Naftowe Eldorado
Gdzie znajduje się najstarsza na świecie czynna kopalnia ropy naftowej? – W południowo-wschodniej Polsce i jest udostępniona do zwiedzania!
UFO w Darłowie
Jest jedynym rozsuwanym mostem w Polsce, dlatego sądzimy, iż warto poświęcić chwilę z wakacyjnego czasu na spacer po nim.
Źródła „Muszynianki”
Dają orzeźwienie w upalne dni, są nie tylko przepyszne, ale i zdrowe. Już kronikarz Jan Długosz opisywał przed wiekami lecznicze właściwości źródeł w Muszynie (Beskid Sądecki).
Marsz Śledzia
Są to zawody sportowe, ale rywalizację między zawodnikami zastępuje współpraca i dobra zabawa. Impreza ma miejsce na płyciźnie zatoki Puckiej - łączącej Hel ze stałym lądem w Rewie.
Świątynia Wang
Kościół Górski Naszego Zbawiciela, znany bardziej pod nazwą Świątynia Wang w Karpaczu, jest uznawany za bezcenny przykład dawnej sztuki nordyckiej. Rocznie odwiedza go blisko 200 000 turystów.
Plaża w Ustroniu Morskim
Każdy turysta wybierający Ustronie Morskie jako cel wakacyjnego wypoczynku, z pewnością odwiedzi znajdującą się tu jedną z najpiękniejszych nadbałtyckich plaż. Ma ona długość aż 9 kilometrów.
Jaskinia Niedźwiedzia
Łączna długość korytarzy wynosi ponad 5 km, co czyni Jaskinię Niedźwiedzią najdłuższą z jaskiń Sudeckich i plasuje wśród dziesięciu najdłuższych jaskiń w Polsce.
Zabytkowe cerkwie Łemkowskie
Krynicki Szlak Cerkwi Łemkowskich w Beskidzie Sądeckim obejmuje 11 charakterystycznych budowli, typu zachodnio-łemkowskiego, w większości drewnianych, rozlokowanych na terenach gminy Krynica Zdrój.
Amber Sky w Gdańsku
Wolińskie żubry
Dziś chcemy zaprosić Cię do największej atrakcji Międzyzdrojów, o ile oczywiście twoim celem nie jest wylegiwanie się tu na plaży. Zagroda Pokazowa Żubrów jest ulokowana w odległości 1,5 km od centrum kurortu.
Przylądek Rozewie
Warto przyjechać do Rozewia, zobaczyć najstarszą w Polsce latarnię morską, uruchomioną w 1822 roku. Latarnia udostępniona jest dla zwiedzających, choć nadal też pracuje, pełniąc funkcję istotnego punktu nawigacyjnego.
Marian w Kołobrzegu
– Jakie jest najpowszechniejsze imię w Kołobrzegu? – Marian. Wszystko za sprawą małych figurek – mew Marianów, które od 2019 roku, na wzór wrocławskich krasnali, zdobią zaułki miasta.
Malinowska Skała
Malinowska Skała to chluba i symbol Beskidu Śląskiego. Znajduje się tuż pod szczytem góry, noszącej tę samą nazwę, w grzbiecie głównym pasma Baraniej Góry. Od 1977 roku jest objęta ochroną jako pomnik przyrody.
Warszawskie zoo
12 000 zwierząt, reprezentujących ponad 500 gatunków, a wśród nich para nosorożców: Shikari i Kuba, lwy: Sofia i Zulus, szympansica Lucy, która uwielbia naśladować ludzi, para hipopotamów o imionach: Hugon i Pelagia.
Zamek Książąt Pomorskich
Zamek Książąt Pomorskich stał się jedną z największych atrakcji Szczecina i głównym ośrodkiem życia kulturalnego miasta.
Uroczysko Święte Ługi
Tajemniczo brzmiąca nazwa przyciąga turystów do bardzo atrakcyjnego przyrodniczo i krajobrazowo obszaru. Święte Ługi to zarastające jezioro powstałe w miejscu danego wyrobiska torfowego.
Podziemia w Rzeszowie
W odrestaurowanych, rzeszowskich piwnicach znajduje się interaktywne muzeum, które porwie Was w multimedialną podróż w czasie, ukazując burzliwą historię miasta.
Dom Mikołaja Kopernika
Przyjechać do Torunia i nie zobaczyć rodzinnego domu Mikołaja Kopernika, to jak nie przyjechać do Torunia. Obecnie znajduje się tu nowoczesne muzeum, które z użyciem technik multimedialnych prezentuje:
Molo w Sopocie
Sopockie Molo liczy 511,5 m i jest najdłuższym drewnianym molo w Europie oraz główną atrakcją miasta, odwiedzaną rokrocznie przez blisko 1 100 000 turystów.
Nikiszowiec
Legendarne osiedle robotnicze. Każdy turysta przebywający w Katowicach, powinien zabłądzić w te strony. Nikoszowiec jest z pewnością jednym z najwspanialszych postindustrialnych zabytków regionu.
Twierdza Modlin
Twierdza Modlin jest jedną z największych atrakcji Mazowsza. Budowa warowni w strategicznym węźle trzech rzek: Narwi, Bugu i Wisły rozpoczęła się na początku XIX wieku z rozkazu Napoleona I.
Planetarium w Olsztynie
Planetarium w Olsztynie skończyło właśnie 50 lat. Zostało uruchomione w 500 rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Od chwili otwarcia obiekt stał się jedną z głównych atrakcji turystycznych miast.
Stary Browar
Wyjątkowe miejsce łączące funkcje biznesowe i sztukę. Galeria handlowa Stary Browar w Poznaniu jest dla wielu obiektem „must see” na kulturalnej oraz turystycznej mapie miasta.
Giganty Mocy
PGE Giganty Mocy w Bełchatowie to jedno z bardziej zaskakujących miejsc na mapie Polski. Nowoczesne muzeum poświęcone jest tematowi węgla brunatnego.
Zamek w Iłży
Urokliwe miasteczko Iłża, zlokalizowane na południu województwa mazowieckiego, przyciąga turystów ruinami średniowiecznego zamku biskupów krakowskich.
Wrocławskie słodziaki
Na ulicach Wrocławia jest ich już prawie 400. Stworzono nawet specjalną aplikację na smartfona do poszukiwania figurek wrocławskich krasnali.
Najmniej „skansenowaty skansen”
Jak na planie filmu „Przedwiośnie” - mogą poczuć się turyści odwiedzający Muzeum Wsi Radomskiej.
Jutrzenka Wschodząca
Mało osób wie, że obecny budynek prokuratury przy ul. Malczewskiego 7 w Radomiu, w zamyśle fundatorów, miał pełnić funkcję tajnej siedziby loży masońskiej o nazwie: „Jutrzenka Wschodząca na Wschodzie Radomia”.
Flisak z żabkami
Jedną z atrakcji Torunia jest, cieszący się dużą popularnością, pomnik flisaka z żabkami. Znajdziecie go na Rynku Staromiejskim, między ratuszem a budynkiem poczty.
„Warszawskie Morze”
„Warszawskie Morze” – to największy w okolicach Warszawy zbiornik wodny. Jest mekką dla żeglarzy i miłośników sportów motorowodnych.
Jak powstaje papier?
Czasami jest tak, że mijasz budynek i nie możesz od niego oderwać wzroku. Chcesz wejść do środka i dowiedzieć się co skrywa ta unikalna architektoniczna perełka. XVII-wieczny barokowy młyn papierniczy w Dusznikach-Zdroju jest takim właśnie obiektem - jedynym w Polsce i jednym z nielicznych w świecie.
Spacer w chmurach
Jesteś gotowy by sięgnąć chmur? Odwiedź nową wieżę widokową w Świeradowie-Zdroju i podziwiaj piękno Gór Izerskich.
Kasprowy Wierch – trasy narciarskie
Kasprowego Wierchu nie trzeba reklamować. Na szczyt wjedziemy kolejką linową, która w około 20 minut przeniesie nas do majestatycznego serca Tatr.
Skarby Złotego Stoku
Nieczynna kopalnia złota w Złotym Stoku, wraz z repliką średniowiecznej osady górniczej, jest wspaniałą atrakcją dla rodzin z dziećmi. Warto ją odwiedzić niezależnie od pogody czy pory roku.
Gubałówka
Na Gubałówkę dotrzemy z Dolnych Krupówek popularną kolejką terenowo-linową.  Trasa przejazdu ma długość 1298 m, w tym czasie wagonik pokonuje około 300 m różnicy wzniesień.
Najlepiej strzeżona kopalnia w Polsce
Przebywając w Sudetach w okolicach Kowar, warto zawitać do dawnej kopalni uranu. Podziemna trasa turystyczno-edukacyjna w Kopalni Podgórze liczy około 1600 metrów.
Jaworzyna Krynicka
Aktywni turyści odwiedzający Krynicę, z pewnością za jeden z naturalnych kierunków swoich pieszych wycieczek obiorą Jaworzynę Krynicką (1114m n.p.m.). Osoby o nieco słabszej kondycji, dojadą na szczyt nowoczesną koleją gondolową. Warto!
Żubry w Bieszczadach
Jeśli chcecie spotkać „oko w oko” prawdziwie grubego zwierza – jedźcie w Bieszczady, tu w zagrodzie pokazowej żubrów w Mucznie nie sposób się nudzić!
Góra Parkowa
Kolej linowo-terenowa na Górę Parkową w Krynicy-Zdroju została wybudowana w 1937 roku jako pierwsza w Polsce linia tego typu. Po remoncie w 2022 roku, obiekt odzyskał dawny blask. Wciąż te same, ponad 85-letnie wagony (po niewielkiej modernizacji) wożą turystów w górę i w dół.
Wieża widokowa w Krynicy Zdroju
Wieża widokowa w Krynicy Zdroju i prowadząca do niej ścieżka w koronach drzew są pierwszym tego typu obiektem w Polsce i jedną z największych atrakcji regionu.
Izerski Park Ciemnego Nieba
Polsko-czeski transgraniczny Izerski Park Ciemnego Nieba, znajdujący się w Sudetach, w województwie dolnośląskim, zaś po stronie czeskiej w kraju libereckim.
Zimowe trasy saneczkowe
Sanki to świetna rozrywka nie tylko dla najmłodszych.
Narciarstwo biegowe w górach czy nad morzem?
Narciarstwo biegowe można uprawiać w rożnych rejonach Polski.
Czas na morsowanie – wzmocnienie i energia
Zimna woda zdrowia doda - a w Polsce jest wiele miejsc do morsowania.
Skijoring – wyzwanie narciarskie
Dla amatorów aktywnego urlopu zimowego.
Kumoterki – wyścigi góralskich sań
Widowiskowe zawody organizowane corocznie na Podhalu.
Najpiękniejsze szklane bombki są z Polski
Udaj się do jednej z fabryk bombek i zachwyć się świątecznymi ozdobami.
Świąteczne choinki i iluminacje
Spacery wśród ulicznych, świątecznych dekoracji.
Dziadek do orzechów – magia baletu i muzyki
Świąteczna bajka w magicznej oprawie dla każdego.
Toruńskie pierniki
Poznaj wielowiekową tradycję wypieku pierników.
Najpiękniejsze jarmarki świąteczne w Polsce
Oryginalne wyroby, smakołyki i wiele atrakcji w świątecznym klimacie.
Na łyżwy pod gołym niebem
Wypróbuj swoich sił na łyżwach na jednym z wielu plenerowych lodowisk.
Największa „dziura” w Europie
Największa „dziura” w Europie znajduje się na terytorium Polski – w Bełchatowie. Jest to kopalnia odkrywkowa węgla brunatnego. Jak podają niektóre źródła, jest trzecim z obiektów na Ziemi stworzonych przez człowieka, a widocznych nieuzbrojonym okiem z kosmosu.
Największe centrum handlowe w Polsce
Manufaktura jest przepięknie zrewitalizowanym kompleksem pofabrycznym, należącym niegdyś do Izraela Poznańskiego, znanego dziewiętnastowiecznego fabrykanta, jednego z trzech ówczesnych łódzkich „królów bawełny”.
Dęby Rogalińskie
Przepiękne stare dęby w dolinie Warty rozsławiają Rogalin – niewielką miejscowość zlokalizowaną 20 km na południe od Poznana. Tych starych drzew rozsianych po okolicy jest około 1400.
Barokowe baseny w Lądku-Zdroju
„Zdrój Wojciech” to gmach z 1680 roku posadowiony bezpośrednio nad gorącym źródłem w centrum Lądka-Zdroju.
Krakowskie Szopki Bożonarodzeniowe
Szlakiem krakowskich Szopek Bożonarodzeniowych.
Lądek-Zdrój – najstarsze uzdrowisko w Polsce
„Nie widziałem nigdy uzdrowiska, którego położenie miało wygląd bardziej obliczony na zachowanie czy przywrócenia zdrowia niż Lądek” – miał napisać w liście z podróży John Quincy Adams – późniejszy prezydent Stanów Zjednoczonych. 
Bieszczadzki Park Narodowy
Bieszczadzki Park Narodowy jest największym parkiem narodowym polskich gór.  Chroni unikatową przyrodę Karpat Wschodnich.
Kolej gondolowa w Solinie
Nowa atrakcja Podkarpacia - uruchomiona w 2022 roku kolej gondolowa nad zaporą w Solinie.
Matejko z Krynicy
Charakterystyczna, błękitna willa "Romanówka" ozdabiająca krynicki bulwar, wyglądająca trochę jak domek dla lalek, do lat 70-tych XX w. pełniła funkcję pensjonatu. Dziś udostępniona jest zwiedzającym, mieści się w niej Muzeum Nikifora Krynickiego.
Dawna rezydencja magnacka w Łańcucie
Zamek Lubomirskich i Potockich w Łańcucie uważany jest powszechnie za jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce.
Stary Cmentarz w Zakopanem
Stary Cmentarz w Zakopanem to jedna z najbardziej znanych i najpiękniejszych polskich nekropolii, przyciągającą co roku rzesze turystów. Miejsce to jest też lokalnie znane jako "Cmentarz na Pęksowym Brzyzku".
Zamek Kapituły Warmińskiej
Zamek w Olsztynie przez wieki był sercem miasta, które rozwinęło się pod jego murami. XIV-wieczna gotycka budowla, powstała jako siedziba administratora dóbr warmińskiej kapituły katedralnej.
Pałac Kultury i Nauki
Pałac Kultury i Nauki to jedna z największych atrakcji turystycznych stolicy i nie chodzi tu tylko o jego gabaryty. Zajmuje 3 hektary i mierzy 237 m.
Muzeum Wsi Lubelskiej
To właśnie tu znajdziemy skrytą przed cywilizacją, prawdziwą enklawę wytchnienia i spokoju.
Barania Góra
Barania Góra położona jest w południowo-wschodniej części Beskidu Śląskiego. To tu bierze swój początek królowa polskich rzek – Wisła.
Patria Colbergiensis
Zwiedzanie Kołobrzegu warto rozpocząć w Muzeum Patria Colbergiensis. Mieści się ono w zachodniej części piwnic neogotyckiego ratusza.
Poznańskie Koziołki
Bezapelacyjnie najbardziej rozpoznawalnym symbolem Poznania są koziołki na wieży ratuszowej. Aby zobaczyć cudowny spektakl z trykającymi koziołkami, trzeba stawić się na Starym Rynku przed ratuszem, punktualnie o godzinie 12:00.